Hostouň - Zjednodušená verze stránek
Nastavení velikosti písma
+

Životní situace - Mimořádná okamžitá pomoc

3. Pojmenování (název) životní situace

Mimořádná okamžitá pomoc

4. Základní informace k životní situaci

Prostřednictvím mimořádné okamžité pomoci může být poskytnuta pomoc v situacích nepříznivého, nebo vážného a mimořádného charakteru, kdy je potřeba poskytnout pomoc bezodkladně, a zároveň celkové majetkové a sociální poměry této osobě neumožňují, aby překonala nepříznivou situaci vlastními silami.

Jde o 6 situací uvedených v zákoně č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ve znění pozdějších předpisů, kdy se jedná o:

  • Újmu na zdraví

  • Vážnou mimořádnou událost

  • Nezbytný jednorázový výdaj

  • Nezbytné nebo odůvodněné náklady (vzdělání)

  • Nezbytné nebo odůvodněné náklady (předměty dlouhodobé potřeby)

  • Ohrožení osoby sociálním vyloučením

5. Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)

  • Osoba, která je na území České republiky hlášena k trvalému pobytu nebo má na území České republiky trvalý pobyt podle zvláštního právního předpisu, a to pokud má bydliště na území České republiky.

  • Osoba, které byl udělen azyl nebo doplňková ochrana, a to pokud má bydliště na území České republiky.

  • Cizinec bez trvalého pobytu na území České republiky, kterému tato práva zaručuje mezinárodní smlouva, a to pokud má bydliště na území České republiky.

  • Občan členského státu Evropské unie, pokud je hlášen na území České republiky k pobytu podle zvláštního právního předpisu po dobu delší než 3 měsíce, nevyplývá-li mu nárok na sociální výhody z přímo použitelného předpisu Evropských společenství, a to pokud má bydliště na území České republiky.

  • Rodinný příslušník občana členského státu Evropské unie, pokud je hlášen na území České republiky k pobytu podle zvláštního právního předpisu po dobu delší než 3 měsíce, nevyplývá-li mu nárok na sociální výhody z přímo použitelného předpisu Evropských společenství, a to pokud má bydliště na území České republiky.

  • Cizinec, který je držitelem povolení k trvalému pobytu s přiznaným právním postavením dlouhodobě pobývajícího rezidenta Evropského společenství na území jiného členského státu Evropské unie, a jeho rodinný příslušník, pokud jim bylo vydáno povolení k dlouhodobému pobytu na území České republiky podle zvláštního právního předpisu, a to pokud mají bydliště na území České republiky.

  • V případě nezletilého dítěte - zákonný zástupce nebo opatrovník.

Nárok na mimořádnou okamžitou pomoc - z důvodu hrozby vážné újmy na zdraví má osoba za výše splněných podmínek, ale také osoba pobývající na území České republiky na základě zvláštního právního předpisu, a to pokud má bydliště na území České republiky.

V případě úhrady mimořádné okamžité pomoci - nezbytného jednorázového výdaje, spojeného zejména se zaplacením správního poplatku při prokázané ztrátě osobních dokladů, při vydání duplikátu rodného listu nebo dokladů potřebných k přijetí do zaměstnání, s úhradou jízdného v případě ztráty peněžních prostředků, a v případě nezbytné potřeby s úhradou noclehu, se podmínka bydliště na území České republiky nezjišťuje.

6. Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace

Důvodem žádosti je postihnutí vážnou mimořádnou událostí, která osobě přes její celkové sociální a majetkové poměry neumožňuje překonat nepříznivou situaci vlastními silami.

Mimořádná okamžitá pomoc je poskytována jednorázově.

7. Jakým způsobem můžete zahájit řešení životní situace

Podáním žádosti o mimořádnou okamžitou pomoc.

8. Na které instituci životní situaci řešit

Obraťte se na Úřad práce České republiky - krajskou pobočku, resp. kontaktní pracoviště, podle místa vašeho trvalého pobytu.

10. Jaké doklady je nutné mít s sebou

Na úřadě je třeba předložit:
  • vyplněný formulář žádosti o mimořádnou okamžitou pomoc,

  • průkaz totožnosti (jiný doklad prokazující identitu),

  • doklad vystihující důvod a mimořádnost situace.

11. Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici

Potřebné formuláře jsou k dispozici v tištěné podobě na kontaktních pracovištích Úřadu práce České republiky nebo ke stažení, příp. elektronickému podání, na internetových stránkách Integrovaného portálu Ministerstva práce a sociálních věcí.

12. Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit

Správní ani jiné poplatky nejsou stanoveny.

13. Jaké jsou lhůty pro vyřízení

Mimořádná okamžitá pomoc se vyplácí bezodkladně.

Lhůty jsou řešeny v souladu se zákonem č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů.

14. Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace

  • Dávku mimořádné okamžité pomoci lze přiznat osobě i přesto, že jí nevznikl nárok na opakující se dávky pomoci v hmotné nouzi - příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení, avšak s přihlédnutím k jejím příjmům, celkovým sociálním a majetkovým poměrům jí hrozí vážná újma na zdraví.

  • Za osobu v hmotné nouzi může orgán pomoci v hmotné nouzi považovat též osobu, kterou postihne vážná mimořádná událost a její celkové sociální a majetkové poměry jsou takové, že jí neumožňují překonat nepříznivou situaci vlastními silami; vážnou mimořádnou událostí se rozumí zejména živelní pohroma (např. povodeň, vichřice a vyšší stupně větrné pohromy, zemětřesení), požár nebo jiná destruktivní událost, ekologická nebo průmyslová havárie.

  • Za osobu v hmotné nouzi může orgán pomoci v hmotné nouzi považovat též osobu, která nemá vzhledem k příjmům a celkovým sociálním a majetkovým poměrům dostatečné prostředky:

  • k úhradě nezbytného jednorázového výdaje, spojeného zejména se zaplacením správního poplatku při prokázané ztrátě osobních dokladů, při vydání duplikátu rodného listu nebo dokladů potřebných k přijetí do zaměstnání, s úhradou jízdného v případě ztráty peněžních prostředků, a v případě nezbytné potřeby s úhradou noclehu, nebo

  • na úhradu nákladů spojených s pořízením nebo opravou nezbytných základních předmětů dlouhodobé potřeby, nebo

  • na úhradu odůvodněných nákladů souvisejících se vzděláním nebo zájmovou činností nezaopatřeného dítěte a na zajištění nezbytných činností souvisejících se sociálně-právní ochranou dětí.

  • Za osobu v hmotné nouzi může orgán pomoci v hmotné nouzi považovat též osobu, která v daném čase, s ohledem na neuspokojivé sociální zázemí a nedostatek finančních prostředků nemůže úspěšně řešit svoji situaci a je ohrožena sociálním vyloučením, jestliže zejména:

  • je propuštěna z výkonu zabezpečovací detence, z výkonu vazby nebo z výkonu trestu odnětí svobody, nebo

  • je po ukončení léčby chorobných závislostí propuštěna ze zdravotnického zařízení poskytovatele zdravotních služeb, psychiatrické léčebny nebo léčebného zařízení pro chorobné závislosti, nebo

  • je propuštěna ze školského zařízení pro výkon ústavní či ochranné výchovy nebo z pěstounské péče po dosažení zletilosti, resp. v 19 letech, nebo

  • nemá uspokojivě naplněny životně důležité potřeby vzhledem k tomu, že je osobou bez přístřeší, nebo

  • je osobou, jejíž práva a zájmy jsou ohroženy trestnou činností jiné osoby.

  • Pro účely poskytování mimořádné okamžité pomoci se osoba posuzuje bez společně posuzovaných osob v případě mimořádné okamžité pomoci:

  • újma na zdraví,

  • nezbytný jednorázový výdaj, spojený zejména se zaplacením správního poplatku při prokázané ztrátě osobních dokladů, při vydání duplikátu rodného listu nebo dokladů potřebných k přijetí do zaměstnání, s úhradou jízdného v případě ztráty peněžních prostředků, a v případě nezbytné potřeby s úhradou noclehu,

  • sociální vyloučení.

  • Mimořádnou okamžitou pomoc lze poskytnout pouze jedné z osob společně posuzovaných, jde-li o stav hmotné nouze u osoby, kterou postihne vážná mimořádná událost a její celkové sociální a majetkové poměry jsou takové, že jí neumožňují překonat nepříznivou situaci vlastními silami; přičemž vážnou mimořádnou událostí se rozumí zejména živelní pohroma (např. povodeň, vichřice a vyšší stupně větrné pohromy, zemětřesení), požár nebo jiná destruktivní událost, ekologická nebo průmyslová havárie.

15. Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány

  • Umožnit sociální šetření; pokud žadatel o dávku, příjemce dávky nebo osoba společně posuzovaná (tím, že nedají souhlas se vstupem do obydlí) znemožní provedení sociálního šetření k ověření skutečností rozhodných pro nárok na dávku nebo její výši, může jim být žádost o dávku zamítnuta nebo dávka odejmuta, popř. snížena její výše.

16. Elektronická služba, kterou lze využít

"Žádost o mimořádnou okamžitou pomoc" můžete podat elektronicky, vlastníte-li certifikát pro elektronický podpis, prostřednictvím internetových stránek Integrovaného portálu Ministerstva práce a sociálních věcí.

28. Popis byl naposledy aktualizován

01.01.2017

29. Datum konce platnosti popisu

Bez časového omezení.